Pravidla správného ošetřování a údržby dřevěných podlah

Četnost čištění a údržby

  1. Mírně namáhané podlahy v bytech podle potřeby, cca každé 2 měsíce.
  2. Středně silně namáhané podlahy (schody, chodby, kanceláře) každé 2 – 4 týdny. 
  3. Silně namáhané podlahy (v restauracích, školách, obchodech) každých 7 až 14 dnů. 
  4. Nejvíce namáhaná místa v oblasti dveří, výtahy a na chodbách čistit event. častěji. Trvale by měl být nanesen tenký film.
  5. Tělocvičny, jednoúčelové tělocvičny (vstup pouze ve sportovní obuvi) bez údržby mytím. Pokud se vyžaduje protiskluzová údržba, je nutno použít náš speciální ochranný prostředek – Bona Freshen Up.
  6. Pravidelné ošetření

V závislosti na zatížení podléhá lakování přirozenému opotřebení. Proto je bezpodmínečně nutné pravidelné ošetření. Když je lakovaný film prochozený, je nutné podlahu přebrousit a znovu nalakovat. Lakování je řemeslná práce. Tím je podmíněno i to, že se na povrchu mohou objevit drobné vady, např. prachové částice. To ovšem nemá žádný vliv na trvanlivost podlahy.

Povrchové ošetření parket a jiných drobných povrchů lakováním nemůže vytvořit plochy beze spár. Lakování chrání povrch dřeva před opotřebením a umožňuje především snadnou a úspornou údržbu.
Lakování chrání parkety pomocí uzavřené vrstvy filmu, dřevo tedy nemůže přijmout žádnou nečistotu. Tato vrstva ale po určitém čase podléhá, podle namáhání, určitému opotřebení. Špína a zrnka prachu pod podrážkami bot lak poškrábou. Pravidelným ošetřováním se toto předčasné opotřebení zmenší.

Pozn.: K čištění podlahy se nedoporučují prostředky obsahující syntetická mikrovlákna, které lak postupně obrušují.

Základy péče o podlahu

  • Dřevěné podlahy nečistěte mokrým mopem. Příliš velké množství vody může způsobit, že podlaha nabobtná, zdeformuje se a zešedne.
  • Na lakovanou dřevěnou podlahu nepoužívejte vosk, olejové mýdlo ani jiné čistící prostředky pro domácnosti. Mohou povrch podlahy zbavit lesku.
  • Zamezte vnášení špíny a kamínků. Mohou mít stejné účinky jako brusný papír: obrušovat a ohlazovat povrchy lakovaných podlah.
  • Podlahu pravidelně vysávejte nebo zametejte. Doporučujeme kompletní úklid 1x týdně.
  • Setřete včas rozlité tekutiny pomocí Bona mopu a čistícího prostředku na podlahy.
  • Na silně zatěžovaná místa u vstupních dveří a u schodišť instalujte čistící rohože. V žádném případě nepoužívejte gumovou nebo pryžovou podložku nebo neprodyšné rohože.
  • Nohy nábytku chraňte filcovými podložkami.
  • Zastřihávejte drápky svým domácím mazlíčkům. Správným zastřiháním předejdete rýhám a škrábancům na podlaze. 


Zavři