Cenné rady pro ošetřování podlah

bona spray mop

Využíváte maximálních výhod dřevěné podlahy?

Už jste někdy přemýšleli o různém zatížení, kterému je vaše dřevěná podlaha každý den vystavena? O veškeré špíně? O každodenním opotřebování? Nesmíme zapomenout ani na poškození způsobené nevlídným počasím. Nebo chybnou údržbou, například nadměrným používáním vody, vosku a univerzálních domácích čistících prostředků. Určitě jste ale přemýšleli o tom, jak správně udržovat vaši dřevěnou podlahu. Jaký najít způsob úklidu,  který bude pro vás maximálně výhodný. Úklid, který bude rychlý, jednoduchý, cenově výhodný a přitom vám uchová krásu vaší podlahy tak, aby váš domov vypadal vždy co nejlépe. V této brožuře naleznete cenné informace a návody jak správně o vaši podlahu pečovat, jak s ní nakládat a hlavně, jak ji správně a účinně ošetřovat několik generací


Co byste měli vědět

Když „dřevo dýchá“

Dřevo je přírodní materiál, který může být ovlivněn pokojovou teplotou a relativní vlhkostí. Říká se, že „dřevo dýchá“, tzn. že v důsledku klimatu v místnosti dochází ke střídavým účinkům. Při relativně vysoké okolní vlhkosti dřevěná podlaha absorbuje vlhkost a zvětšuje svůj objem. Naopak, při relativně suchém okolí (jako např. během topné sezóny) se vlhkost ze dřeva uvolňuje a zmenšuje se objem dřevěných prvků podlahy. Důsledkem toho se během topné sezóny tvoří v parketové podlaze drobné spáry.  
Nehodnoťte to negativně, nýbrž jako důkaz přirozenosti dřevěné podlahy. Postarejte se během topného období o dodatečné zvlhčení vzduchu, které prospěje nejen vašim parketám, ale i dobrému pocitu a zdraví vašich blízkých. Dnes existují velmi účinné zvlhčovací systémy v každé odborné prodejně. Pokud je to možné, měly by se místnosti používat až po několika dnech od zhotovení parketové podlahy. Pravidelným větráním a topením se přenáší zbytková vlhkost místnosti na vnější vzduch, aniž by se bylo nutno obávat negativních vlivů na dřevěnou podlahu.

Přesto však může v mimořádných případech v novostavbách dojít k lehkým deformacím dřeva, které ale při vyschnutí opět zmizí. Protože se lakování parket a jiných dřevěných podlahových povrchů provádí ručně a ne jako např. u nábytku ve stříkacích kabinách, nelze zabránit mírnému znečištění plochy vlivem napadeného prachu nebo drobným nerovnoměrnostem. Během plánovaného a skutečného používání tyto povrchové jevy vymizí.

Pokojové klima

Zachování hodnoty dřevěné podlahy i dobrý pocit spolubydlících vyžaduje dodržování zdravého pokojového klimatu (20 - 22°C a cca 50 – 60% relativní vlhkost vzduchu). Při nižších hodnotách relativní vlhkosti vzduchu je event. nutno počítat s tvorbou spár.

Ochrana podlahy

Ochranný účinek laku lze zachovat u silně namáhaných podlah, jako jsou např. podlahy v kancelářích, tanečních sálech, podlahy v pohostinství apod., pouze včasným přebroušením a přelakováním. Nohy přemísťovaného nábytku, zvláště sedacího, je nutno podložit podložkama (např. filcovýma). Před vstupem do interiéru doporučujeme instalaci hrubých a jemných čistících rohoží k zábraně přenosu nečistot a vlhkosti.

 
 
Návod na údržbu lakovaných dřevěných podlah
 
 

 Zavři